ساعت کاری هر روز هفته از  9 الی  18 ،مناطق کاری 1تا8و22

شوینده های خشکشویی چه ویژگی ها و تفاوتی دارند؟

شوینده های خشکشویی چه ویژگی ها و تفاوتی دارند؟

شوینده های خشکشویی چه ویژگی ها و تفاوتی دارند؟ همان طور که می دانید در خشکشویی ها لباس ها اکثرا بدون آب شسته می شوند. این موضوع به علت آسیب به پارچه در زمان قرار گیری در آب است. همچنین در آب لباس ها چروک می شوند و صاف شدن آن ها سخت خواهد شد. به همین دلیل صنعت خشکشویی پدید آمده است و امروزه ما بیشتر لباس های گران قیمت و مرغوب را برای شستشو به خشکشویی ها می سپاریم.

شوینده های خشکشویی چه ویژگی ها و تفاوتی دارند؟

از آن جا که روش خشکشویی با روش های شستشو در منزل با ماشین یا دست متفاوت است، حتما در نوع انجام کار و مواد با یکدیگر فرق خواهند داشت. در این مقاله سعی داریم شما را با ویژگی های شوینده های خشکشویی و تفاوتشان با شوینده های معمولی که تا به حال با آن سر و کار داشته ایم در واش لین آشنا کنیم.

ویژگی شوینده های خشکشویی

در مورد ویژگی شوینده های مورد استفاده در خشک شویی اولین موردی که باید به آن دقت شود ضد چروک بودن آن است. به همین دلیل از مواد قلیایی برای شستشو در خشکشویی ها استفاده می شود. مواد شوینده نباید باعث ایجاد چروک شوند.

مواد شوینده خشکشویی ها باید باعث نرم و لغزنده شدن پارچه ها شوند. زیرا طبق گفته های پیشین در خشکشویی ها برای جدا سازی لکه از آب استفاده نمی شود. این کار به عهده شوینده های خشکشویی گذاشته شده است. شوینده ها با لغزنده کردن لکه و پارچه باعث جدا شدن آنها از یکدیگر می شوند.

سوالی که در ذهن ایجاد می شود این است که پس از لکه برداری چه اتفاقی می افتد و چگونه لکه ها از بین می روند؟ این کار را دی اکسید کربن انجام می دهد. ما در خشکشویی آب نداریم اما از دی اکسید کربن به جای آب استفاده می کنیم. به این صورت که گاز دی اکسید کربن در دستگاه های خشکشویی تحت فشار قرار می گیرد و به شکل مایع در می آید. کاری که در شستشوی معمولی آب برای از بین بردن لکه ها انجام می دهد را در خشکشویی ها دی اکسید کربن مایع انجام خواهد داد.

جالب اینکه پس از پایان خشکشویی دی اکسید کربن دوباره به گاز تبدیل می شود. این موضوع باعث می شود لباس ها به صورت خشک از دستگاه بیرون بیایند. با این حالت لباس ها چروک نیز نمی شوند زیرا با آب برخورد نداشتند.

در بعضی موارد نیز لباس ها با بخار شویی تمیز و ضد عفونی می شوند و نیازی به شستشو با حلال ها و دی اکسید کربن ندارند. این عملیات در خشکشویی ها به صورت تخصصی و با دستگاه های بخار قوی انجام می پذیرد. ضمنا برخی از شوینده های خشکشویی قابل بازیافت هستند.

لکه بری در خشکشویی ها توسط چه شوینده هایی انجام خواهد شد؟

در خشکشویی ها شستشو در چندین مرحله و چندین نوع انجام می شود. یکی از مراحل که مهمترین آن نیز محسوب می شود، عملیات لکه بری است. برای این منظور از حلال هایی استفاده می شود. این حلال ها مطابق لکه های روی پارچه انتخاب می شوند. که در این قسمت به آن می پردازیم.

  • یکی از عمده ترین مواد شستشوی مورد استفاده در خشکشویی ها پرکلرواتیلن یا تترا کلرو اتان است که به مایع خشکشویی نیز معروف است. این مایع سنگین، بی رنگ، با بوی شیرین و غیر قابل اشتعال است. این ماده در آب حل نمی شود اما با الکل حل خواهد شد. بسیاری از لکه ها با این ماده در دستگاه های خشکشویی پاک می شوند. این ماده پس از مصرف قابل بازیافت است؛
  • هیدروژن پراکسید نیز یکی دیگر از شوینده های خشکشویی است. این ماده بسیار قوی است و برای لکه های سرسخت چرب و رنگی که مدت هاست روی پارچه مانده است استفاده می شود؛
  • صابون های خشکشویی ماده دیگری از شوینده های خشکشویی است. این ماده قلیایی است و نرم کننده دارد و مواد لکه را به راحتی از روی پارچه جدا می کند. این ماده فراوری شده در کارخانه است که به منظور استفاده در خشکشویی تولید شده است؛
  • در بخش حلال ها می شود به سرکه و آبلیمو طبیعی به عنوان لکه بر های چای و قهوه اشاره کرد؛
  • الکل ماده دیگری در خشکشویی هاست که برای از بین بردن لکه های چرب رنگی مورد ستفاده قرار می گیرد مانند لکه های حاصل از لوازم آرایش؛
  • نمک و جوش شیرین نیز برای لکه بری خون و عطر و ادکلن حلالی مناسبی است؛
  • گلیسیرین در صنعت خشکشویی کاربرد زیادی دارد. برای از بین بردن لکه جوهر از گلیسیرین استفاده می شود.

تفاوت شوینده های خشکشویی با دیگر شوینده ها

شوینده های خشکشویی با شوینده هایی که تا کنون شناختیم تفاوت های زیادی دارند. شوینده های خشکشویی باید از دسته باز ها باشند و بر پارچه آسیب وارد نکنند. به دلیل عدم استفاده از آب باید خاصیت لغزندگی زیادی داشته باشند که نتیجه مطلوبی حاصل شود.

خاصیت نرم کنندگی و ضد چروک نیز یکی از تفاوت های این مواد با شوینده های معمولی است. ما در شستشو با آب لباس ها را کاملا چروک تحویل می گیریم و باید برای اتو کشی کلی زمان صرف کنیم. معمولا چروک های ریزی در لباس ها باقی می مانند که هرگز قادر به رفع آن نیستیم. شوینده های خشکشویی با استفاده از تفاوت و خاصیت های خود لباس ها را بدون چروک تمیز می کنند.

سخن نهایی

در این بخش از سایت خشکشویی آنلاین واش لین با شوینده های خشکشویی و ویژگی های آن آشنا شدیم. شاید فکرش را هم نمی کردید شوینده های آنقدر متنوع و متفاوت از آن هایی که تا به حال دیده ایم باشند. همان طور که متوجه شدید برای لکه بری از مواد ساده آشنا تا مواد شیمیایی تخصصی استفاده می شود که برای هر لکه مناسب است.

استفاده از خشکشویی ها برای حفظ لباس های با ارزش ما بسیار حائز اهمیت است. امروزه خشکشویی های اینترنتی با دریافت سفارش در هر ساعت از شبانه روز و ارسال پیک به درب منزل کار ما را برای استفاده از خدمات خشکشویی راحت تر کرده اند.

ثبت سفارش در خشکشویی اینترنتی واش لین

واش لین
واش لین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

من بهزاد اکبری هستم، علاقه مند به سئو و بازاریابی دیجیتال

در حال حاضر مطالب وب سایت خشکشویی واش لین رو من می نویسم، امیدوارم که بتونم با مطالبی که قرار میدم، بخش کوچک از نیاز بازدید کنندگان رو برطرف کنم

اگر نظری دارید ممنون میشم در بخش نظرات با ما در میون بذارید

آخرین نوشته ها