خشکشویی لباس عروس

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
خشکشویی لباس عروس

خشکشویی لباس عروس و اتوشویی لباس عروس بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از عروس خانم ها برای مراسم عروسی خود ترجیح می دهند لباس بدوزند یا اینکه بخرند، تا برای سالیان سال آن را به عنوان خاطره بهترین شب زندگیشان  نگهدارند. تعداد بسیار زیاد مزون های لباس عروس نیز هستند که لباس خود را به عروس خانم ها کرایه می دهند؛ در تمامی این موارد چگونگی شست و شوی لباس عروس و اتوی آن بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل در مورد خشکشویی لباس عروس و اهمیت آن صحبت کنیم.

بهترین روش شست و شوی لباس عروس

شرکت ها و مزون هایی که لباس عروس کرایه می دهند، نیاز است که پس از تحویل لباس از مشتریان آن را بشویند؛ زیرا به دلیل تحرک و تعریق زیاد در روز عروسی، اگر لباس عروس به خوبی شسته نشود، این لباس می تواند محل مناسبی برای رشد انواع میکروب ها، قارچ ها و باکتری ها باشد که امکان ایجاد بیماری های پوستی برای سایر افرادی که قرار است این لباس را بپوشند وجود دارد.

همچنین کسانی که لباس عروس خود را می دوزند یا می خرند برای نگهداری لباس عروس برای مدت زمانی طولانی نیاز است که آن را خوب بشویند تا از تخریب بافت ها به دلیل رشد میکروب ها و باکتری ها و همچنین از سرایت این میکروب ها به سایر لباس های درون کمد جلوگیری کنند. اما سوالی که مطرح است این است که بهترین روش شست و شوی لباس عروس کدام است؟

به دلیل جنس ظریف و خاص لباس عروس که معمولاً از حریر، دانتل، تور و گیپور است، قطعاً شستن لباس عروس با لباسشویی خانگی به معنای خداحافظی با لباس است! چرا که برای شستن لباس عروس به هیچ عنوان نباید از آب و شوینده های خانگی استفاده شود؛ این مواد باعث تخریب بافت لباس و یا حتی پاره شدن آن می شود. بهترین روش شست و شوی لباس عروس، سپردن لباس به خشکشویی های معتبر است.

خشکشویی لباس عروس در هر جنس و بافتی توسط دستگاه های مخصوص انجام می شود و بدون اینکه هیچ آسیبی به بافت لباس وارد شود، تمیز و اتوکشیده مثل روز اول به شما تحویل داده می شود. در خشکشویی لباس عروس به جای استفاده از آب از حلال بدون رنگی به نام تتراکلور اتیلن استفاده می شود که بدون آسیب رسانی به بافت لباس انواع لکه ها اعم از لکه روغن، خون، چربی و …. را از روی لباس شما پاک می کند.

مراحل خشکشویی لباس عروس

همانطور که گفته شد، به دلیل جنس ظریف و خاص لباس عروس و تزئیناتی که روی آن کار شده است، بهتر است شست و شوی آن را به خشکشویی ها بسپارید. مراحل خشکشویی لباس عروس به شرح زیر است:

 1. در این مرحله لباس عروس شما از نظر جنس، عمر و تزئیناتی که روی آن کار شده است، به صورت تخصصی بررسی می شود و بهترین روش شستسوی لباس عروس در این مرحله به نسبت جنس پارچه انتخاب می شود.
 2. حلال مناسب برای لباس عروس شما به نسبت جنس و بافت پارچه انتخاب می شود.
 3. به نسبت میزان کثیفی و لکه های موجود روی لباس، بهترین روش شستشو انتخاب می شود. به عنوان مثال هر چه لکه های روی لباس بیشتر باشد، شوینده های قوی تری انتخاب می شوند.
 4. قبل از شستشوی لباس عروس، در صورت وجود لکه، عملیات لکه بری انجام می شود.
 5. پس از لکه گیری، لباس عروس داخل دستگاه های مخصوصی که بدون آب کار می کنند انداخته می شود تا با چرخش دستگاه، کثیفی های لباس از بین برود.
 6. در این مرحله جریان هوای گرمی به داخل دستگاه وارد می شود، که همین هوای گرم باعث خشک شدن لباس عروس شما می شود.
 7. با کمک باد مناسبی عملیات بوزدایی لباس عروس انجام می شود که کلیه آلودگی ها و بوهای نامطبوع باقیمانده بر روی لباس کاملا زدوده می شوند.
 8. در این مرحله اتوشویی لباس عروس، بدون آسیب رسانی به بافت و تزئینات لباس انجام می شود.
 9. در مرحله آخر لباس عروس تمیز و اتو کشیده، داخل بسته بندی مخصوصی قرار داده می شود که از هر گونه کثیفی یا آلودگی مصون باشد و آماده تحویل به مشتری می شود.

چگونگی لکه گیری لباس عروس

لباس عروس از جمله لباس هایی است که به دلیل رنگ روشنی که دارد، در صورت لکه دار شدن، کثیفی آن کاملاً نمایان می شود.

توجه: لکه روغن، لکه چربی، لکه جوهر و … روی لباس عروس را نمی توان با هر موادی از بین برد و بهترین روش لکه گیری لباس عروس، سپردن آن به دست خشکشویی های متخصص است.

لکه گیری لباس عروس در خشکشویی با مواد مخصوص و شیوه های خاصی انجام می شود که بدون آسیب رسانی به بافت لباس، همانند روز اول می شود.

به دلیل اینکه پارچه لباس عروس از جنس های ظریفی مانند تور و حریر است و روی آن با استفاده از مروارید یا سنگ های زینتی، تزئین شده است، شستن آن توسط لباسشویی های خانگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که احتمال نخ کش شدن، وارفتگی لباس و یا حتی پاره شدن آن وجود دارد. اگر به هر دلیلی مایل نیستید لباس خود را به خشکشویی ها بسپارید، تنها راه شستشوی لباس عروس برای شما، شستن آن به روش سنتی و با دست است که این روش نیز باید بسیار محتاطانه انجام شود و از چنگ زدن بیش از حد لباس و مچاله کردن آن پرهیز کنید.

انتخاب شوینده های مناسب برای شست و شوی لباس عروس نیز بسیار مهم است. اگر با روش ها و مواد شوینده ای آشنا باشید که خشکشویی ها برای شستشوی لباس عروس استفاده می کنند، قطعاً نتیجه شست و شو رضایت بخش تر خواهد شد.

حلال های مناسب هر لکه

به دلیل رنگ سفید لباس عروس، لکه های ایجاد شده خیلی سریع خود را نشان می دهند. یکی از مهم ترین وظایف خشکشویی ها لکه بری لباس عروس است. خشکشویی های متخصص و حرفه ای براساس نوع لکه ایجاد شده، از شوینده ها و حلال های خاصی استفاده می کنند؛ برای مثال برای پاک کردن لکه رژ لب روی لباس عروس از الکل، لکه قهوه، چای و انواع چسب از سرکه و آبلیمو و برای پاک کردن لکه خون یا ادلکن از نمک استفاده می شود.

البته لکه هایی که بر اثر لاک یا لوازم آرایشی ایجاد می شوند، پاک کردنشان سخت تر از سایر لکه ها است و در برخی موارد نیز به شوینده های قوی تری مانند هیدروژن پراکسید است. این حلال برای حذف انواع لکه ها بسیار مناسب است اما ممکن است به پارچه های ظریفی مانند تور و حریر آسیب وارد کند و به جای آن می توان از گیلیسرین استفاده کرد.

لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که عملیات لکه گیری باید قبل از شستشو انجام شود که این روال در خشکشویی ها رعایت می شود اما اگر شما قصد شستشوی لباس عروس در خانه را دارید، ابتدا باید با حلال مناسب عملیات لکه گیری را انجام دهید و سپس با استفاده از یک تشت بزرگ پر از آب شستشوی لباس عروس را انجام دهید.

تاثیر بخارشویی در لکه بری

در خشکشویی ها با کمک روش بخارشویی هر گونه لکه را از روی لباس عروس شما پاک می کنند. بخارشویی علاوه براینکه باعث لکه گیری لباس عروس شما می شود، بلکه خاصیت ضدعفونی کننده بسیار قوی دارد و عملیات پاکسازی میکروب، باکتری و قارچ ها را از روی لباس شما انجام می دهد.

بخارشویی لباس عروس با دمای بسیار بالا انجام می شود که این بخار به عمق پارچه نفوذ می کند و هر گونه لکه اعم از لکه خون، چربی، جوهر و … را بدون آسیب رسانی به پارچه از بین می برد و همین ویژگی باعث شده است که از بخار به عنوان یکی از بهترین شوینده های خشکشویی لباس عروس در مراکز خشکشویی استفاده شود.

پرکلر اتیلن

همان طور که گفتیم شستشوی لباس عروس با آب باعث تخریب بافت آن و از بین رفتن فرم اولیه آن می شود، به همین دلیل در خشکشویی لباس عروس به جای آب از حلالی به اسم پرکلر اتیلن استفاده می شود. که این حلال بدون اینکه آسیبی به بافت پارچه وارد کند، لکه ها را از روی لباس پاک می کند و لباس را مثل روز اول به مشتری تحویل می دهد.

شست و شوی لباس عروس در خانه

اگر شما جزو افرادی هستید که شست و شوی لباس عروس در خانه را ترجیح می دهید و جنس لباستان بسیار ظریف یا آسیب پذیر نیست، بنابراین با رعایت این نکات لباستان را در خانه بشویید.

از شوینده های ملایم و کارآمد استفاده کنید و به هیچ وجه لباستان را داخل ماشین لباسشویی نیندازید، مگر اینکه لباستان برچسب مراقبتی داشته باشد که تایید کند استفاده از ماشین لباسشویی آسیبی به لباس عروس شما وارد نمی کند. در غیر این صورت مراحل زیر را برای شستشوی لباس عروس در خانه طی کنید:

 1. یک وان بزرگ یا تشت بزرگ را با آب خنک پر کنید.
 2. شوینده های ملایم و مواد پاک کننده را به آب اضافه کنید.
 3. لباس را داخل وان بگذارید و اجازه دهید تا کاملا خیس بخورد.
 4. پس از گذشتن چند دقیقه می توانید لباس را آبکشی کنید اما از چنگ زدن و چلاندن لباس عروس جداً خودداری کنید.
 5. در صورتی که همچنان اثرات لکه یا آلودگی روی لباستان می بینید، می توانید به کمک یک فرچه یا مسواک نرم این آلودگی ها را از روی لباستان پاک کنید؛ اما توجه کنید که بیش از حد آن را روی لباس نکشید، زیرا باعث آسیب به بافت پارچه لباستان می شود.

نتیجه گیری

به دلیل جنس خاص و ظریف لباس عروس و منجوق دوزی ها و سنگ دوزی هایی که این لباس دارد، توصیه ما به شما این است که شستشو و اتوشویی لباس عروس را به خشکشویی های معتبر بسپارید تا خیالتان بابت آسیب نرسیدن به بافت لباس، نخ کش نشدن لباس، از بین نرفتن فرم اولیه لباس و …. راحت باشد.

برای شست و شو و  خشکشویی لباس عروس به جای آب از حلال های دیگری مانند پرکلر اتیلن استفاده می شود، این حلال بدون اینکه آسیبی به بافت پارچه لباس وارد کند، کلیه لکه ها را از روی لباس پاک می کند. همچنین در خشکشویی ها اتوبخار لباس عروس توسط افراد متخصص انجام می شود که بدون آسیب رسانی به بافت لباس، علاوه بر اتوکشی لباس عروس عملیات لکه زدایی و همچنین عفونت زدایی نیز انجام می شود و در مرحله آخر لباس عروس شما در بسته بندی مخصوص آماده تحویل می شود.

خشکشویی واش لین، اولین خشکشویی آنلاین در تهران است که با سالها سابقه در این زمینه رزومه درخشانی داشته است. شما می توانید از طروق زیر ثبت سفارشات خود را انجام دهید:

البته اگر به هر دلیلی تمایل ندارید که لباس عروستان را به خشکشویی ها بسپارید می توانید با احتیاط آن را داخل یک وان یا تشت بزرگ بشویید که در این مقاله روش شست و شوی لباس عروس در خانه را به شما آموزش دادیم.

واش لین
واش لین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره نویسنده

من بهزاد اکبری هستم، علاقه مند به سئو و بازاریابی دیجیتال

در حال حاضر مطالب وب سایت خشکشویی واش لین رو من می نویسم، امیدوارم که بتونم با مطالبی که قرار میدم، بخش کوچک از نیاز بازدید کنندگان رو برطرف کنم

اگر نظری دارید ممنون میشم در بخش نظرات با ما در میون بذارید

آخرین نوشته ها